6 КЛАС. БІОЛОГІЯ.


Тема: Життєві форми рослин.
Рослинні угруповання.
1.Перевірка знань з попередньої теми
1.1. графічний диктант:
Якщо ви вважаєте твердження, котре є правильним, то напроти номера поставте знак «плюс», якщо помилковим – знак «мінус»!
1. Екологія – наука, що вивчає зв’язки організмів між собою та навколишнім середовищем.
2. Екологічні фактори – сукупність живих організмів із характерним для них колообігом речовин.
3. Довкілля – це все, що оточує живі організми.
4. Абіотичні фактори – це форми живої природи.
5. Антропогенні фактори – це вплив діяльності людини.
6. Світлолюбні рослини – це ті, які зростають у тінистій місцевості.
7. Теплолюбні рослини – це ті, що гинуть при низьких температурах і переважно рослини тропіків та субтропіків.
8. Вода – регулюючий фактор розподілу речовин по всій земній кулі та навіть по рельєфу.
9. Рослини короткого дня – це ті, яким для переходу до цвітіння потрібно світла до 12 годин на добу і менше.
10. Водяний горіх, ряска, стрілолист – це вологолюбні рослини.
11. Стебла та листки вологолюбних рослин часто мають великі міжклітинники.
12. Посухостійкі рослини випаровують дуже багато води.
1.2 " Знайди пару":

РОСЛИНИ
ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ
Кактус
Світлолюбні
Елодея
Тіньовитривалі
Стрілолист
Тіньолюбні
Дуб
Холодостійкі
Абрикос
Теплолюбні
Персик
Вища водяна рослинність
Томат
Вологолюбні
Капуста
Посухостійкі
Верблюжа колючка

Молодило

Конвалія


2.Вивчення нової теми. 
2.1:
.ЖИТТЄВІ ФОРМИ РОСЛИН
Життєва форма рослин -певна морфологічна будова рослини, що склалася в процесі еволюції як пристосування до умов середовища.
ЖИТТЄВІ ФОРМИ РОСЛИН
Дерева –  багаторічні рослини з дерев'янистими надземними частинами, чітко вираженим одним стовбуром, не нижче 2 м висоти
Кущі — багаторічні рослини з дерев'яніючими надземними частинами. На відміну від дерев, не мають яскраво вираженого стовбура: кущення починається від самої землі. Тому утворюється кілька рівноцінних стовбурів
Кущики схожі за будовою з кущами, але низькі, не вищі за 50 см.
Напівкущі відрізняються від кущиків тим, що у них дерев'яніють тільки нижні частини пагонів, верхні часто відмирають.
Ліани — рослини зі стеблами, що в'ються і чіпляються за опору
Трав'янисті рослини — багаторічні та однорічні рослини, в яких на зиму відмирають надземні частини (багаторічні, дворічні) або відмирає уся рослина (однорічні).
Життєві форми рослин визначають за зовнішньою будовою, що пов’язана із пристосуванням до усіх факторів середовища. Життєва форма також характеризує тривалість життя рослини. Основними життєвими формами рослин. Є деревні (дерева та чагарники), напівдеревні та трав’янисті (багаторічні та однорічні) форми. ВИСНОВОК

2.2 

ТЕМА: РОСЛИННІ УГРУПОВАННЯ
Босоніж стежка побіжить. Левадою в городи... Як любо тут, як славно жить. Серед цієї вроди.(В. Коломієць)Рослини ростуть не ізольовано одна від одної, а спільно, утворюючи угруповання.
Кожне рослинне угруповання характеризується ярусністю - певне просторове розташуванням різних видів. Найглибше проникає коріння дерев, вище розташовані корені чагарників, ближче до поверхні - корені трав'янистих рослин. 
високорослі дерева - сосна, дуб, граб. Надземна ярусність мішаного лісуневисокі дерева (дика груша тощо)утворений чагарниками (ліщина, ожина та ін.).утворений мохами, грибамискладають трав'янисті рослини (розрив-трава, медунка, барвінок
переважають деревні рослинипанують багаторічні трав’янисті рослини, що ростуть та розвиваються з весни до осеніпанують багаторічні трав’янисті рослини із родини Злакові.надмірно зволожені території
ШТУЧНІ УГРУПОВАННЯ — сади, ягідники, парки, поля, баштани, городи, квітники, пасовища, лісонасадження, що існують завдяки підтримці людиною, бо не здатні самостійно існувати тривалий час. 
Рослинність — це сукупність рослинних угруповань Землі або окремих її частин. Флора – сукупність видів рослин, що зростають на певній території (наприклад, флора України, Карпат, Криму). Назва походить від імені міфічної богині давніх римлян Флори, покровительки квітів і весни.
Зв’язки в угрупованнях
• Руйнування природних рослинних угруповань (вирубування лісів, осушення боліт, розорювання цілинного степу тощо), а на їхньому місці створення недовговічних штучних.  • Неправильний обробіток ґрунтів та забруднення різними хімічними речовинами (отрутохімікати, надлишки мінеральних добрив тощо) та радіонуклідами порушує їхню природну структуру та веде до зменшення товщі верхнього родючого гумусового шару.• Масове винищення певних видів організмів, одні з яких уже зникли з нашої планети, а інші перебувають на межі зникнення (рослини з цінною деревиною, гарними квітами, лікарські рослини, їстівні гриби). Негативний вплив людини на рослинні угруповання.

3. Перевірка отриманих знань.
Завдання1.
УТВОРІТЬ ЛОГІЧНІ ПАРИ (термін і його визначення).{69 C7853 C-536 D-4 A76-A0 AE-DD22124 D55 A5}Дерева 2. Кущики 3. Напівкущі 4. Кущі 5. Ліани 6. Трав'янисті рослини. А. У них дерев'яніють тільки нижні частини пагонів, верхні часто відмирають Б. Рослини зі стеблами, що в'ються і чіпляються за опору В. Багаторічні рослини з соковитими стеблами і листками, що містять запаси води Г. Багаторічні рослини зі здерев'янілими надземними частинами, які мають кілька рівноцінних стовбурів Д. Багаторічні рослини зі здерев'янілими надземними частинами, але низькі, не вищі за 50 см Е. Багаторічні та однорічні рослини, в яких на зиму відмирають надземні частини (багаторічні, дворічні), або відмирає уся рослина (однорічні)Ж. Багаторічні рослини зі здерев'янілими надземними частинами, чітко вираженим одним стовбуром, не нижче 5 м висоти
















Завдання 2.
Розподіліть рослини порослинних угрупованнях: 

Осока, тонконіг, лілія,ліщина, костриця, журавлина,береза, тюльпан , конюшина, сфагнум, тимофіївка, ряст,  рогіз, деревій , ковила.

ЛІС

СТЕП

ЛУКА

БОЛОТА

Джерело сладів : https://naurok.com.ua/prezentaciya-roslinni-ugrupovannya-107374.html

Немає коментарів:

Дописати коментар