8 клас. Біологія.

Тема: «Розмноження та розвиток людини.»
Тема: Розмноження і розвиток людини8 клас

Мета і завдання. Ознайомити учнів з особливостями статевого розмноження людини, з будовою гамет; онтогенезом людини;Дати знання про правила збереження здоров’я вагітної жінки; Розвивати вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати, визначати особливості будови органів в зв'язку з їх функціями; Формувати в учнів потребу в здоровому способі життя;Здійснювати статеве виховання, що базується на почуттях кохання та відповідальності та виховувати шановливе ставлення до жінки-матері. Розмноження і розвиток людини.

Гамети людини. Яйцеклітина формується в яєчниках жінки. Сперматозоїди утворюються в сім'яниках чоловіка. Розмноження і розвиток людини. Статеві клітини.

Будова сперматозоїда. Сперматозоїд – чоловіча рухлива статева клітина. Розмноження і розвиток людини. Статеві клітини.

Будова яйцеклітини. Яйцеклітина – нерухома жіноча гамета кулястої форми Розмноження і розвиток людини. Статеві клітини.

Овуляція. Овуляція – процес руйнування фолікула і виходу із нього яйцеклітини Розмноження і розвиток людини. Статеві клітини.

Запліднення – процес злиття чоловічої та жіночої гамет. Зближення сперматозоїдів і яйцеклітини. Проникнення одного сперматозоїда в яйцеклітину. Злиття ядер сперматозоїда та яйцеклітини. Етапи запліднення Розмноження і розвиток людини. Запліднення.

Запліднена яйцеклітина називається зиготою. Із зиготи розпочинається ембріональний період розвитку людини, який триває до її народження (приблизно 9 місяців). Зигота Розмноження і розвиток людини. Запліднення.

Розвиток зародка. Перші вісім тижнів ембріонального розвитку майбутню дитину називають зародком Розмноження і розвиток людини. Ембріональний розвиток.

1 доба.2 доба.3 доба.5 доба. На сьому-восьму добу відбувається вростання зародка в слизову оболонку матки. Розвиток зародка9 доба. Розмноження і розвиток людини. Ембріональний розвиток.

Розвиток зародка4 тижні: Сформована голова, Формуються серце, ручки і ніжки, кровообіг, мозок та хребет.6 тижнів: Серце має 4 камери, Формуються пальчики на руках і ногах, легені, шлунок и печінка,Помітні вуха, очі, щелепа.8 тижнів: Присутні всі важливі органи тіла, хоча ще не повністю сформовані,Формуються м'язи та скелет,Нервова система все більш вдосконалюється. Розмноження і розвиток людини. Ембріональний розвиток.

Розвиток плоду. З 9 тижня майбутню дитину називають плодом10 тижнів: Пальці вже мають нігтики, Плід починає здійснювати несвідомі рухи,При дослідження можна почути серцебиття. 14 тижнів: Шкіра виглядає прозорою,Починає рости волосся на голові.12 тижнів: Дитина починає ковтати, нирки виробляють сечу, всередині кісток утворюється кров,Сформовані мязи дозволяють повноцінно рухатись,Можна визначити стать дитини,З'являються повіки. Розмноження і розвиток людини. Ембріональний розвиток.

Розвиток плоду16 тижнів: Шкіра рожева, добре помітні вушка і обличчя,Дитина кліпає і відкриває ротик.18 тижнів: Дитина активно росте,Шкіра покривається захисною змазкою,З'являються дихальні рухи, але їх не достатньо для нормального функціонування легень. Мати починає відчувати рухи дитини.20 тижнів: Дитина смокче палець, активно рухається,Швидко розвивається головний мозок. Розмноження і розвиток людини. Ембріональний розвиток.

Розвиток плоду22 тижні: Відбувається окостеніння слухових кісточок і дитина може чути дихання, серце та голос матері,Формуються жирові відкладення.24 тижні: Починає реагувати на зовнішні звуки,Спостерігається чергування активності і сну,Шкіра червонувата, зморшкувата, вкрита тонкими волосками.26 тижнів: Очі напіввідкриті, здатні сприймати світло,Девять із десяти народжених у цьому віці виживають. Розмноження і розвиток людини. Ембріональний розвиток.

Розвиток плоду28 тижнів: Легені здатні дихати звичайним повітрям,Дитина відкриває і закриває очі, смокче пальчик, плаче і відповідає на зовнішні звуки,Дихання і температура тіла контролюється головним мозком.30 тижнів: Шкіра потовщується, набуває рожевого кольору,Упорядковується робота головного мозку,Дитина швидко набирає вагу.32 тижні: Вушка набувають звичної форми,Очі закриті лише під час сну. Розмноження і розвиток людини. Ембріональний розвиток.

Розвиток плоду34 тижні: Волосся на голові стає шовковистим,Зростає тонус м'язів і дитина здатна повертати і піднімати голову.36 тижнів: Легені повністю розвинуті,Розвивається хапальний рефлекс,Дитина реагує на джерела світла.38 тижнів: Зріст дитини від голови до сідничок складає до 30 см, а повний – до 50 см, вага – від 2,5 кг до 5 кг,Розвинуто більше 70 різноманітних рефлекторних рухів, необхідних для життя. Розмноження і розвиток людини. Ембріональний розвиток.


Періоди постембріогенеза: Дорепродуктивний – це період життя організму від народження до настання статевої зрілості. Репродуктивний – це період статевої зрілості організму, що характеризується здатністю людини до розмноження. Післярепродуктивний – це період, що характеризується втратою організму здатності до розмноження.

ПОСТЕМБРІОНАЛЬНИЙ РОЗВИТОК –  це періоди життя людини, що відрізняються особливостями росту й розвитку  новонароджений – 1-10 днів; грудний період – до 12 місяців; раннє дитинство – 1-3 років; перше дитинство – 4-7 років; друге дитинство – 8-12 років–хлопці, 8-11 - дівчата;  підлітковий вік – 13-16 років-хлопці, 12-15 - дівчата; юнацький – 17-21, 16-20 років; зрілий вік – 22-60, 21-55 років; похилий вік – 61-74, 56-74 років; старечий – 75-90 років;  довгожителі – понад 90 років.

Грудний перід У грудний період ріст супроводжується збільшенням довжини і маси тіла. За цей період ріст дитини збільшується приблизно в півтора-два рази. У дитини віком 2,5-3 місяці зміцнюються шийні м'язи, і вона починає самостійно тримати голівку. Це сприяє утворенню шийного вигину

У п'ятимісячної дитини настільки розвиваються м'язи тулуба, що вона може самостійно сидіти. У віці шість місяців у дитини починають прорізуватися молочні зуби

На кінець першого року дитина стає на ніжки. У цей час починає формуватися поперековий вигин хребта. У 1,5-2 роки вже повністю сформовані всі вигини хребта.

Ясельний період Ясельний період – це період від одного до трьох років. До 2 років у дитини повинні з’явитися всі 20 молочних зубів. У цей час дитина постійно рухається, тому важливо правильно фізично виховувати й загартовувати її тіло. Потрібно дотримуватися графіка профілактичного щеплення, аби запобігти вірусним та інфекційним хворобам.

Дошкільний період Дошкільний період – триває від 3 до 6-7 років. Зріст дитини збільшується на 6-8 см у рік, а маса на 2 кг. З 5-6 років молочні зуби починають замінюватися на постійні. Психічна діяльність набуває великого розвитку і дитина вже добре говорить, малює олівцями, знає багато віршів і пісень. У цьому віці формуються риси характеру. У цей період потрібно готувати дитину до школи, привчати до самостійності.

Молодший шкільний період Цей період характеризується уповільненням темпів росту. Дитина підростає за рік на 4-5 см. У цей період діти починають навчатися, оволодівати грамотою, читанням, математикою. У процесі навчання спостерігається розвиток розумових здібностей  учнів.

Середній шкільний період Підлітковий (середній шкільний період) збігається з періодом статевого дозрівання, яке супроводжується змінами діяльності залоз внутрішньої секреції. У цьому віці закладається багато рис характеру, властивих конкретній особистості, виробляється вміння контролювати власну поведінку, здатність керувати собою, своїми вчинками і настроєм. Людина стає особистістю в результаті самовиховання. У цей період формуються моральні якості людини, її цілеспрямованість. Під впливом авторитету дорослих і навколишнього середовища формується характер.

Старший шкільний період Це вік статевого дозрівання (від 12-13 до 17-18 років). Організм готується до дорослого життя. За нормальних умов статеве. Фізичне і психічне дозрівання відбувається відповідно один до одного, причому у дівчат приблизно на два роки раніше, ніж у хлопчиків.У цьому віці швидкими темпами збільшується ріст і маса тіла. Подальший розвиток м’язової системи відбувається за рахунок діаметра м’язового волокна. Характеризуючи вищу нервову діяльність підлітків, необхідно відзначити, що на початку цього періоду

Зрілий вік Зрілий вік настає у віці 21 рік. Перший період зрілого віку - до 35 років. Це найпродуктивніший період у житті людини, пора, коли розвиваються її здібності, можливості їхнього прояву в конкретній сфері діяльності. У цей період людина здебільшого створює сім'ю, народжує і виховує дітей. Другий період зрілого віку - від 36 до 60 років у чоловіків і до 55 років у жінок. У цей відрізок часу життя людина намагається реалізувати себе в обраній професії.

Похилий, старечий вік Похилий вік починається з 61 року в чоловіків і з 56 років у жінок. Багато людей зберігають у цей період достатньо високу професійну працездатність.  Старечий вік у чоловіків і жінок починається в 75 років. У цьому віці багато людей ще мають ясний розум і здатні до творчої праці.

Репродуктивне здоров’я - це стан благополуччя функцій і процесів репродуктивної системи, а також статевих стосунків на всіх стадіях життя

ОСНОВНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ



Тестовий контроль знань з теми :
 «Розмноження та розвиток людини »

1. Найпершим у новонародженої дитини проявляється рефлекс:
А) дихальний

 Б) смоктальний

 В) захисний

 Г) хапальний


2. Чим статеві клітини відрізняються від соматичних ?
 А) розмірами

 Б) набором хромосом

 В) рухливістю


3. Орган, у якому в людини зазвичай відбувається запліднення
А) в статевих залозах
 Б) в матці

 В) в маткових трубах

 Г) в маткових трубах і в матці


4. Як називається процес з’єднання зрілої чоловічої і жіночої статевих клітин, у результаті якого утворюється зигота, що є початком нового організму? 
 А) зародження 

 Б) запліднення 

 В) запилення 


5. Вкажіть правильні твердження ("Так"):
А) Сперматозоони зберігають здатність до запліднення протягом 12 годин

 Б) Онтогенез - це індивідуальний розвиток організму з моменту йогоо зародження до природної смерті

 В) Яйцеклітини зберігають здатність до запліднення протягом 24 годин

 Г) Хромосомний набір яйцеклітини 22 А + Х

 Д) Імплантація і розвиток зародка відбувається в маткових трубах


6. Запліднення відбувається в:
 А) матковій трубі
 Б) яєчниках

 В) сім`яник

 Г) яєчники

7. Жіночі статеві клітини:
 А) рухомі

 Б) нерухомі


8. Вкажіть правильну послідовність вікових етапів розвитку людини:
А) новонароджений, дитинство, шкільний вік, підлітковий вік, юність, молодість, зрілість, старість;

 Б) новонароджений, дитинство, підлітковий вік. юність, молодість, зрілість, старість;

 В) грудний період, дитинство (раннє,перше,друге), підлітковий, юнацький,зрілий, похилий, старечий вік, довгожителі.

 Г) новонароджений, грудний період, дитинство (раннє,перше,друге), підлітковий, юнацький,зрілий, похилий, старечий вік, довгожителі.  


9.  Плід з материнським організмом з`єднує шнуроподібний орган, що має назву:
А) жовте тіло
 Б) пуповина

 В) плацента

 Г) ембріон

10. Вирішальний період у фізичному, розумовому і духовному розвиткові людини – це:
 А) дошкільний

 Б) шкільний

 В) зрілий

 Г) похилий


11. Вторинні статеві ознаки формуються внаслідок дії:
А) статевих клітин

 Б) ферментів

В) гормонів


12. Фізіологічний стан організму жінки, пов’язаний із заплідненням яйцеклітини та розвитком зародка і плоду, називають: 
А) овогенезом
 Б) вагітністю

 В) пологами

 Г) заплідненням


Немає коментарів:

Дописати коментар