Біологія 9 клас
Тема : Світоглядні і наукові погляди
на походження та історичний розвиток життя
- А як на нашій планеті зародилося життя?  
- Як з’явилися перші організми ?
На цей рахунок існує декілька гіпотез. Кожна з них остаточно не доведена, але кожна має право на існування.
Переглянути відеоролик про походження життя на Землі:
Перша гіпотеза. Креаціонізм
Креаціонізм – концепція, згідно з якою неорганічний світ і всі живі істоти, включно з людиною, створені Богом. Сучасний креаціонізм характеризується різними напрямами, частина яких не визнає процесу еволюції, інші вважають, що еволюція є засобом здійснення Богом його мети.
Гіпотеза креаціонізму.
Креаціоністами були такі видатні біологи. Карл Лінней. Чарльз Лайель. Жорж Леопольд Кюв‘є
Креаціонізм - віра в те ,що світ, людина та різні форми життя на Землі створені вищою, надприродна силою. Креаціонізм НЕ є цілісною доктриною - існує багато різновідів креаціонізму з різними уявленнями про годину акту творіння та різним ставленням до сучасних наукових поглядів на біологічну та геологічну еволюцію.Історія креаціонізму є частиною історії релігії, хоча сам термін виник нещодавно. Термін «креаціонізм» став популярним лише приблизно з кінця 19 — початку 20 століття.

Друга гіпотеза. Гіпотеза абіогенезу
 Гіпотези абіогенезу. Демокріт. Платон. Арістотель….живі істоти виникають з мулу , гною, води, грунту…
“Первинний бульйон” Чотири елемента з яких утворилося все живе . Нове життя гіпотезі абіогенезу у ХХ ст. з розвитком геологічних знань і молекулярної біології1820. Автор Ж. Б. Ламарк , пізніше Е. Геккель і К. А Тімірязєв. У первісному океані в результаті певних біохімічних процесів виникли спочатку органічні речовини , а потім – неклітинні форми життя , які поступово перетворилися в клітинні організми.
Третя гіпотеза. Біохімічна гіпотеза (теорія Опаріна-Холдейна)
Біохімічна гіпотеза. Дж. Холдейн – О.І. Опарін . Первинна атмосфера Землі складалась із вуглекислого газу , метану , аміаку, оксидів сірки , сірководню та водяної пари. Озонового екрану не було і до поверхні суходолу Світового океану надходив потік космічного та ультрафіолетового сонячного випромінювань. Унаслідок підвищеної вулканічної активності у води Світового океану й атмосферу з надр Землі потрапляли різноманітні хімічні сполуки. Такі умови вчені неодноразово відтворювали в лабораторіях. У результаті цих дослідів , у водному розчині солей , близьких за складом до морської води , в умовах опромінення Утворились нуклеотиди , амінокислоти та невеликі ланцюжки з амінокислот , моносахаридів та ін. Вони утворили скупчення, відокремлені від води поверхнею розділу – коацерватні краплини , які існували досить тривалий час.
Нічого , що нагадувало б живих істот , ученим більше ніж за 60 років експериментів здобути подібним чином не вдалось. Незважаючи на це , гіпотеза Опаріна – Холдейна стверджує , що коацерватні краплини якимось чином перетворились на “доклітинні” живі організми, від яких виникли прокаріоти , а потім і еукаріоти. Отже, абіогенез у минулому Землі як спосіб виникнення життя , довести не вдалось!
Четверта  гіпотеза. Самозародження
Гіпотеза самозародження. Ван Гельмонт (1577 -1644), знаменитий і вдалий вчений, описав експеримент, в якому він нібито створив за два тижні мишей. Для цього потрібні були брудна сорочка, темна шафа і жменя пшениці. Активним зародком він вважав людський піт.style.colorfillcolorfill.type
У 1860-1862 роках Пастер вивчав само- зародження мікроорганізмів. Він провів дослід, взявши термічно стерилізоване живильне середовище і, помістивши його у відкриту посудину з загнутою вниз довгою шийкою. Скільки б посудина не стояла на повітрі, ніяких ознак життя в ній не спостерігалося, оскільки бактерії, які містяться в повітрі, осідали на вигинах горлечка. Але варто було відламати його, як незабаром на середовищі виростали колонії мікроорганізмів. У 1862 році Паризька Академія присудила Пастеру премію за вирішення питання про самозародження життя. Луї Пастерstyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type
 Тосканський лікар Франческо Реді (1626-1698 рр..) Був першою людиною, яка документально довела помилковість теорії самозародження. Він зробив ряд дослідів, які доводили, що мухи, всупереч існуючій в ту пору думку, не можуть зароджуватися самі по собі в гниючому м'ясі. Реді брав два шматки м'яса, розкладав їх у глиняні горщики, і один з них накривав найтоншою неаполітанської тканиною. Через якийсь час він знімав тканину, і що ж він бачив? Ніяких мух або навіть їх личинок у м'ясі не було. З цього вчений зробив цілком закономірний висновок: мухи сідають на гниюче м'ясо і відкладають в нього личинки, в результаті чого народжуються нові мухи. Народжуються, а не з'являються самі по собі .. Отже, «більшість комах і черв'яків не самозароджуються».
П’ята  гіпотеза. Стаціонарного стану.
Згідно з цією теорією, Земля ніколи не виникала, а існувала вічно, вона завжди була здатна підтримувати життя, а якщо і змінювалася, то дуже мало. Життя існувало завжди (гіпотеза стаціонарного стану) Гіпотези біогенезу
Шоста  гіпотеза. Панспермії.
Панспермія (від грец.πάς/πάν - весь, всякий і грец.σπέρμα - насіння) —космогонічна гіпотеза про появу життя на Землі в результаті перенесення з інших планет якихось «зародків життя». Гіпотеза була висунута Ю. Лібіхом і Г. Ріхтером в середині XIX століття. Найбільш повно виклав Сванте Арреніус у 1895 р. Відповідно до гіпотези панспермії життя існує вічно і переноситься з планети на планету метеоритами. Найпростіші організми або їхні спори («насіння життя»), потрапляючи на нову планету і знайшовши тут сприятливі умови, розмножуються, даючи початок еволюції від найпростіших форм до найскладніших. Можливо, що життя на Землі виникло з однієї-єдиної колонії мікроорганізмів, занесених з космосу. Теорія панспермії: Гіпотеза біогенезу
 Для обгрунтування цієї теорії використовуються багаторазові появи НЛО, наскальні зображення предметів, схожих на ракети і «космонавтів», а також повідомлення нібито про зустрічі з інопланетянами. При вивченні матеріалів метеоритів і комет в них було виявлено багато «попередників живого» - такі речовини, як ціаногени, синильна кислота і органічні сполуки, які, можливо, зіграли роль «насіння», що падали на голу Землю.

В даний час живе  походить тільки від живого (біогенне походження -«Живе з живого»).
Джерело слайдів:https://naurok.com.ua/prezentaciya-svitoglyadni-ta-naukovi-poglyadi-na-pohodzhennya-ta-istorichniy-rozvitok-zhittya-24407.html

Узагальнення знань

Назва гіпотези (теорії)
Основне положення
Аргументи на користь
Гіпотеза (теорія) креаціонізму
Життя було створене надприродною істотою (Богом) один раз у певний час.
У більшості поширених релігійних вчень процес (акт) божественного творення світу уявляється як такий, що мав місце лише один раз, а тому є недоступним для наукового спостереження (наука ніколи не зможе ні довести, ні спростувати дану концепцію). Сучасна наукова думка не відкидає участь певної (невідомої, невивченої, недослідженої) матерії чи енергії у процесі виникнення життя на Землі.
Гіпотеза (теорія) самовільного зародження
Життя виникало багатократно із неживої матерії в процесі самовільного зародження.
Гіпотеза виникла як альтернатива креаціонізму. Була поширена в давньому Китаї, Вавілоні, Єгипті. Її притримувався Аристотель – вважав, що певні природні об’єкти (запліднене яйце, сонячне світло, гниюче м'ясо) містять «активне начало», яке за певних умов може створити живий організм. У ХVІІ столітті на противагу цій концепції виникла концепція біогенезу («життя може виникнути тільки на основі вже існуючого життя»). У 1860 році гіпотезу самовільного зародження остаточно спростував Л. Пастер. Однак початок життя (перехід від неживого до живого) і досі може вважатись первинним самозародженням.
Гіпотеза (теорія) стаціонарного стану
Життя на Землі існувало завжди (ніколи не виникало і ніколи не зникне), оскільки Земля існує вічно.
По мірі удосконалення методів датування, оцінки віку Землі постійно варіювали (у бік збільшення) від 6 тис. до 5-5,5 млрд. (за сучасними даними) років. Це дозволяє прихильникам гіпотези стаціонарного стану вважати, що Земля і життя на ній існували вічно; види живих організмів також існували вічно (з часом вони або змінювали чисельність, або вимирали).
Гіпотеза (теорія) панспермії
Життя було занесене на нашу планету з космосу (могло виникнути один чи кілька разів у різний час у різних частинах Всесвіту).
Ця гіпотеза не пропонує механізму для пояснення первинного виникнення життя, а переносить цю проблему із Землі у якесь інше місце Всесвіту (тому її не можна вважати гіпотезою виникнення життя як такою). Для обґрунтування даної концепції використовується інформація про появу НЛО, зустрічі з інопланетянами, наскальні зображення об’єктів, які нагадують літальні апарати і «космонавтів». Дослідження, які проводяться в космосі, не заперечують можливості життя поза нашою планетою (чи поза Сонячною системою). У метеоритах виявляють деякі органічні речовини, спори бактерій (однак не виключено, що ці об’єкти мають земне походження).
Гіпотеза (теорія) біохімічної еволюції
Життя виникло в результаті процесів, які відбувались згідно законів фізики і хімії.
У 1923 році О. Опарін висловив припущення щодо виникнення живих систем на нашій планеті, яке полягало у наступному. В далекому минулому температура на поверхні Землі сягала 8 000ºС. По мірі того, як планета охолоджувалась, карбон і тугоплавкі метали конденсувались і формували земну кору. В результаті вулканічної діяльності у корі утворювались складки і розриви. Атмосфера складалась із водяної пари, аміаку, вуглекислого газу і метану (була «відновлюючою»). Легкі гази (кисень, водень, азот, гелій, аргон) не утримувались в атмосфері, оскільки гравітаційне поле Землі було слабким. Коли температура на поверхні планети стала меншою, ніж 100ºС, вода атмосфери конденсувалась і утворився водний покрив планети. В умовах відсутності кисню та інтенсивної сонячної радіації (УФ) з неорганічних речовин утворювались органічні, які накопичувались в океанах (це було експериментально підтверджено С. Міллером: у штучно створених умовах, які нагадували умови на планеті Земля, описані вище, йому вдалось синтезувати ряд амінокислот, аденін, рибозу). Так утворився «первинний бульйон», у якому могло виникнути життя. Білки утворювали колоїдні комплекси – коацервати, які відмежовувались від води шаром ліпідів. Коацервати обмінювались речовинами із середовищем, збільшувались у розмірах, дробились і знову росли. Можливо, ці системи дали початок першим прокаріотичним організмам. Наукова гіпотеза (теорія) біохімічної еволюції не вирішує проблему виникнення життя, оскільки не пояснює механізм переходу складних органічних речовин до простих живих організмів.
Джерело: https://studopedia.su/19_50985_osnovni-gipotezi-teorii-viniknennya-zhittya.html

Немає коментарів:

Дописати коментар